Minnesota Masonic Charities is pleased to announce the recipients of our 2016 Scholarships Program.

Signature Scholarships ($5,000/year)
(Criteria: 3.80 GPA or higher) 

Anders Jenson
Mayo Brothers Signature Scholarship
DeLaSalle High School

Carolyn Jons
Harold E. Stassen Signature Scholarship
Eden Prairie High School

Lillie Lyon
James J. Hill Signature Scholarship
Lakeville North High School

Bjorn Pearson
Hubert H. Humphrey Signature Scholarship
Cannon Falls High School

Emily Robinson
Laura Ingalls Wilder Signature Scholarship
St. Cloud Christian School

Legacy Scholarships ($4,000/year)
(Criteria: 3.6-3.79 GPA)

Elizabeth Blount
Doris Veit Legacy Scholarship
Forest Lake High School

Erin Bornholdt
Doris Veit Legacy Scholarship
Prior Lake High School

Ryland Gagnon
Charles W. Loufek, Jr. Legacy Scholarship
Mora High School

Olin Halverson
Charles W. Loufek, Jr. Legacy Scholarship
North Woods High School

Matthew Howard
Arthur H. Anderson Legacy Scholarship
St. Louis Park Senior High

Grant Kleiman
Dewey Ewald Legacy Scholarship
Hutchinson Senior High

Kyrie Maloney
Robert & Alta Van Tries Legacy Scholarship
Mound-Westonka High School

Jacob Sorenson
William F. Mackintosh Legacy Scholarship
Delano Senior High

Keaton Tauer
Enoch Sward Legacy Scholarship
Shakopee Senior High

Max Ylitalo
William F. Mackintosh Legacy Scholarship
Stillwater Area High School

Heritage Scholarships ($2,500/year)
(Criteria: 3.0-3.59 GPA)

Joseph Caughey, Mounds View High School
Ethan Clay, Duluth East High School
Nicholas Culp, Hopkins Senior High
Riley Donkers, Kenyon-Wanamingo Senior High
Taylor Eddy, Cannon Falls High School
Carter Hill, Mahtomedi High School
Leah Jacobs, St. Cloud Technical High School
Kyle Johnson, St. Croix Preparatory Academy
Vilde King, Central High School
Joel King, Kennedy Secondary School
Megan Krentz, Sibley East High School
Bennett Lanners, Holy Family Catholic High School
Kevin Omodt, St. Anthony Village High School
Grant Roadfeldt, Marshall School
Jacob Roble, Frazee Vergas High School
Holton Sailer, East Ridge High School
Danielle Slotness, Duluth East High School
Karen Stauffenecker, Lincoln Secondary
Isaac Ying-Wai Kwong, Prior Lake High School

Undergraduate Scholarships ($2,000/year)
(Criteria: 2.75 GPA)

Sydney Benson
Alexander Bianchi
Madeline Champa
Barbara Esuoso
Amanda Gerold
Grace Halpenny
Morgan Henry
Sunmsene Khasaensouk
Amy Larson
Karin Larson
Jeremiah Munson
Hannah Okerstrom
Michael Papas
Kai Pederson
Baomi Phung
Hanna Sorenson
Madison Styrlund
James Tibbles
Alexander Varouhas
Matthew Viesselman

Vocational Scholarships ($1,000/year)
(No GPA requirement)

Courtney Albeiter
Brittany Barchus
Austin Barsness
April Driscoll
Jake Fischer
Sydney Fischer
Mitchell Gerads
Michaela Hartle
Alexandra Hill
Joanna Kipp
Danielle Kleckner
Taylor Lovegreen
Chantel Peterson
David Rice
Kyle Schreier
Alicia Sprandel
Renisa Thielges

Fraternal Scholarships ($1,000/year)
(Masonic affiliation)

Benjamin Blegen
Jacob Geer
Jeramy Girard
Eric Gyllenblad
Sarah Kidwell
Bethany Leech
Shane Nelson
Dan Pence